(1551). Axonometrický plán městečka Rajhradu z rozhranní stol. XVI. a XVII: Plán tento - pohled na městečko Rajhrad s výšky - je velmi vzácný dokument rajhradské minulosti. Spolu s dochovanou rajhradskou purkrechtní knihou (gruntovní registra) ze XVI. století zpavuje nás o tom, jak Rajhrad před 5-4 stoletími vypadal. Zpravuje nás o tom, jak kolem roku 1600 vypadal rajhradský kostelíček se hřbitovem, jak vypadala radnice čili "rathouz," zničená velkým požárem v XVIII. století, jak vypadal tehdy "hostinský dům" rajhradský, největší to rajhradský statek o 7 lánech (nyní č. 48), jak vypadalo náměstí čili tržiště (uprostřed vidíme pranýř) s krámky pekařů a řezníků, jak vypadal nejhonosnější dvorec rajhradský (Kotlíka, mýtného, dnes č. 24) a kde stály ostatní svobodné dvory a gruntyrajhradské a jak vůbec byly tehdy grunty rozloženy. Vidíme tam na jižním okraji "u studýnky" veliký dvůr Těšovský, u mostu dvůr Habartovský a vedle něho grunt Kroupův (jedna z nejstarších rajhradských rodin) atd. Most přes řeku je ještě dřevěný, krytý střechou. Stodoly jsou vesměs dřevěné. Grunty mají podloubí nebo "žundry". Rajhrad nebyl tehdy veliký. Měl 47 gruntů, dvorů a chalup. Za obléhání Brna Švédy r. 1645 bylo všecko vypáleno a zbořeno. Nový Rajhrad potom vypadal částěčně již jinak. Řada starých gruntů a dvorů zcela zanikla a na jejich místě vystavěny byly domynové ve větším počtu. [Rajhrad?: s.n.
Chicago Style CitationAxonometrický Plán Městečka Rajhradu Z Rozhranní Stol. XVI. a XVII: Plán Tento - Pohled Na Městečko Rajhrad S Výšky - Je Velmi Vzácný Dokument Rajhradské Minulosti. Spolu S Dochovanou Rajhradskou Purkrechtní Knihou (gruntovní Registra) Ze XVI. Století Zpavuje Nás O Tom, Jak Rajhrad Před 5-4 Stoletími Vypadal. Zpravuje Nás O Tom, Jak Kolem Roku 1600 Vypadal Rajhradský Kostelíček Se Hřbitovem, Jak Vypadala Radnice čili "rathouz," Zničená Velkým Požárem V XVIII. Století, Jak Vypadal Tehdy "hostinský Dům" Rajhradský, Největší to Rajhradský Statek O 7 Lánech (nyní č. 48), Jak Vypadalo Náměstí čili Tržiště (uprostřed Vidíme Pranýř) S Krámky Pekařů a řezníků, Jak Vypadal Nejhonosnější Dvorec Rajhradský (Kotlíka, Mýtného, Dnes č. 24) a Kde Stály Ostatní Svobodné Dvory a Gruntyrajhradské a Jak Vůbec Byly Tehdy Grunty Rozloženy. Vidíme Tam Na Jižním Okraji "u Studýnky" Veliký Dvůr Těšovský, U Mostu Dvůr Habartovský a Vedle Něho Grunt Kroupův (jedna Z Nejstarších Rajhradských Rodin) Atd. Most Přes řeku Je Ještě Dřevěný, Krytý Střechou. Stodoly Jsou Vesměs Dřevěné. Grunty Mají Podloubí Nebo "žundry". Rajhrad Nebyl Tehdy Veliký. Měl 47 Gruntů, Dvorů a Chalup. Za Obléhání Brna Švédy R. 1645 Bylo Všecko Vypáleno a Zbořeno. Nový Rajhrad Potom Vypadal částěčně Již Jinak. Řada Starých Gruntů a Dvorů Zcela Zanikla a Na Jejich Místě Vystavěny Byly Domynové Ve Větším Počtu. [Rajhrad?: s.n, 1551.
MLA CitationAxonometrický Plán Městečka Rajhradu Z Rozhranní Stol. XVI. a XVII: Plán Tento - Pohled Na Městečko Rajhrad S Výšky - Je Velmi Vzácný Dokument Rajhradské Minulosti. Spolu S Dochovanou Rajhradskou Purkrechtní Knihou (gruntovní Registra) Ze XVI. Století Zpavuje Nás O Tom, Jak Rajhrad Před 5-4 Stoletími Vypadal. Zpravuje Nás O Tom, Jak Kolem Roku 1600 Vypadal Rajhradský Kostelíček Se Hřbitovem, Jak Vypadala Radnice čili "rathouz," Zničená Velkým Požárem V XVIII. Století, Jak Vypadal Tehdy "hostinský Dům" Rajhradský, Největší to Rajhradský Statek O 7 Lánech (nyní č. 48), Jak Vypadalo Náměstí čili Tržiště (uprostřed Vidíme Pranýř) S Krámky Pekařů a řezníků, Jak Vypadal Nejhonosnější Dvorec Rajhradský (Kotlíka, Mýtného, Dnes č. 24) a Kde Stály Ostatní Svobodné Dvory a Gruntyrajhradské a Jak Vůbec Byly Tehdy Grunty Rozloženy. Vidíme Tam Na Jižním Okraji "u Studýnky" Veliký Dvůr Těšovský, U Mostu Dvůr Habartovský a Vedle Něho Grunt Kroupův (jedna Z Nejstarších Rajhradských Rodin) Atd. Most Přes řeku Je Ještě Dřevěný, Krytý Střechou. Stodoly Jsou Vesměs Dřevěné. Grunty Mají Podloubí Nebo "žundry". Rajhrad Nebyl Tehdy Veliký. Měl 47 Gruntů, Dvorů a Chalup. Za Obléhání Brna Švédy R. 1645 Bylo Všecko Vypáleno a Zbořeno. Nový Rajhrad Potom Vypadal částěčně Již Jinak. Řada Starých Gruntů a Dvorů Zcela Zanikla a Na Jejich Místě Vystavěny Byly Domynové Ve Větším Počtu. [Rajhrad?: s.n, 1551.